Etusivu / Julkaisut ja asiakirjat / Julkaisut / Valtionhallinnon tietoturvallisuus / Valtion tietohallintotoimintojen ..
Valtionhallinnon tietohallinnosta annetun asetuksen (155/88, muutettu 1401/92) 1 ja 2 §:n ja valtioneuvoston ohjesäännön (1522/1995) sekä valtion tietoturvallisuuden kehittämistä koskevan valtioneuvoston periaatepäätöksen (VM 1/73/93) ja valtion tietohallinnon kehittämistä koskevan valtioneuvoston päätöksen (VM 115/00/94) perusteella valtiovarainministeriö antaa oheisen tietoturvallisuuden varmistamiseen ja kehittämiseen liittyvän suosituksen, joka on laadittu valtiovarainministeriön asettaman valtionhallinnon tietoturvallisuuden johtoryhmän toimesta.
Tämä asiakirja, jonka Valtionhallinnon tietoturvallisuuden johtoryhmän asettama ulkoistamisen tietoturvallisuusjaosto on valmistellut, sisältää valtionhallinnon tietohallintotoimintojen ulkoistamisen tietoturvallisuutta koskevia suosituksia.
Suositus on tarkoitettu ministeriöiden, valtion virastojen ja laitosten johdolle sekä näiden tietohallinnosta ja tietoturvallisuudesta ja yleisestä turvallisuudesta vastaaville. Suositus sisältää linjauksia, joiden yhteenveto esitetään sivuilla 9-11, mm. seuraavilta alueilta:
Suosituksen linjaukset tulee virastossa ottaa huomioon toimintojen, tietohallinnon ja tietoturvallisuuden hoitamisessa, suunnittelussa ja kehittämisessä. Erityisesti suositukset on syytä ottaa huomioon tietohallintopalvelujen hankinnoissa, tietojenkäsittelyn kehittämisessä sekä sopimuksia tehtäessä ja uusittaessa. Suositus on tarkoitettu käytettäväksi sekä tietohallintopalvelujen ulkoistamista suunniteltaessa että nykyisiä ulkoistamissopimuksia tarkistettaessa ja uudelleen kilpailutettaessa. Virastojen tulee esimerkiksi ennen ulkoistamissopimusten tekoa määritellä riittävän tarkasti ulkoistamisen kohde sekä lisäksi kattavasti käsitellä siihen liittyvät edellytykset, riskit ja muut tietoturvallisuusasiat.
Kokonaisvastuu toiminnoista ja tietoturvallisuudesta säilyy virastolla ulkoistuksesta huolimatta, vaikka palveluntoimittaja vastaa virastolle tuottamistaan palveluista sovituilta osin. Viraston johdon on päätöksillään ja tietoturvapolitiikalla asetettava tietoturvallisuusvaatimukset oman viraston ja palvelutoimittajien toiminnalle. Tietoturvallisuuden saavuttaminen ja säilyttäminen virastoissa ja laitoksissa edellyttää omaa osaamista, selkeää organisointia ja vastuuttamista sekä toimivaa viraston ja toimittajan välistä työnjakoa. Tietoturvallisuus koskee viraston koko henkilöstöä ja ulkoistamisen elinkaaren kaikkia vaiheita.
Suositusta tullaan päivittämään saatavan palautteen mukaisesti. Kehittämisehdotukset voidaan osoittaa valtiovarainministeriön hallinnon kehittämisosastolle, PL 286, 00171 Helsinki (hko@vm.vn.fi)
Tyyppi:
Julkaisu
Otsikko:
Valtion tietohallintotoimintojen ulkoistamisen tietoturvallisuussuositus
VAHTI 2/1999
Julkaisusarja ja -numero:
Valtionhallinnon tietoturvallisuus 2/1999
Julkaisuvuosi:
1999
Päivämäärä:
13.09.1999
Sivumäärä:
54
ISBN:
951-804-105-9
ISSN:
1455-2566
Aihe:
Hallinnon kehittäminen
Tekijäorganisaatio:
Valtiovarainministeriö
Yhteystiedot:
(09) 160 33207
Pdf-muodossa olevien tiedostojen lukemiseen tarvittavan Adobe Acrobat Reader -ohjelman voi ladata ilmaiseksi Adoben sivuilta.
Valtiovarainministeriö PL 28 00023 VALTIONEUVOSTO puhelin 0295 16001 valtiovarainministerio@vm.fi