Etusivu / Tiedotteet, puheet ja uutiskirjeet / Tiedotteet / Juhlaraha Alvar Aallon syntymän 100-vuotispäivän kunniaksi
Valtiovarainministeriö päätti tänään lyöttää Alvar Aallon syntymän 100-vuotispäivän kunniaksi Alvar Aallon ja arkkitehtuurin 100 markan juhlarahan. Hopeaseoksesta valmistettua kolikkoa on tarkoitus lyödä enintään 60 000 kappaletta. Osa lyöntimäärästä on tarkoitus lyödä erikoislyöntinä, jolloin rahassa on peilikiiltoinen pohja ja mattapintainen kuvio.
Juhlarahan on suunnitellut kuvanveistäjä Henrik Gummerus. Rahan tunnuspuolella on kuviona luonnos, jonka Alvar Aalto teki Essenin oopperatalon seinäreliefiä varten. Vasemmalla lukee tavuittain teksti "alvar AALTO" ja oikealla puolella kahden numeron ryhmissä vuosiluvut "1898" ja "1976".
Arvopuolella ovat tyylitellyt kuvat Sevillan maailmannäyttelyn Suomen paviljongista ja sen alla Helvetinkolusta Ruovedeltä. Vasemmalla on vuosiluvun alkuosa "19" ja sen alla tavuittain teksti "suomi" ja arvomerkintä "100 mk". Oikealla puolella on vuosiluvun loppuosa "98" ja tavuittain teksti "FINLAND".
Juhlarahan paino on 22 grammaa ja halkaisija 35 millimetriä. Raha valmistetaan hopeaseoksesta, jonka painosta enintään 925 promillea on hopeaa ja 75 promillea kuparia.
Juhlarahan nettotuotoksi arvioidaan 2 - 3 miljoonaa markkaa. Tuotto käytetään Alvar Aallon juhlavuoden hankkeisiin.
Valtiovarainministeriö PL 28 00023 VALTIONEUVOSTO puhelin 0295 16001 valtiovarainministerio@vm.fi